10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako postaviť saunu

Saunovanie je populárny spôsob relaxácie i fyzickej a duševnej očisty tela. Už vás nebaví dochádzať do verejnej sauny a chcete si postaviť doma svoju vlastnú? S tým vám radi poradíme. Postaviť môžete vnútornú alebo vonkajšiu saunu, ktorá sa stane obľúbeným útočiskom pre ničím nerušenú relaxáciu. V nasledujúcich riadkoch si preberieme možnosti umiestnenia sauny a dozviete sa, čo všetko budete k stavbe sauny potrebovať aj ako pri stavbe postupovať tak, aby sa dielo podarilo k vašej spokojnosti!

Základom úspechu je svedomité plánovanie pred začatím stavby!

Predtým, než sa pustíte do stavby sauny, je potrebné dôkladne zvážiť niekoľko faktov:

Chcete saunu stavať v interiéri alebo na záhrade?

Sauna môže byť súčasťou kúpeľne, zimnej záhrady, terasy alebo môže samostatne stáť na záhrade. Všetko závisí na vašich priestorových možnostiach, či máte byt alebo dom a koľko priestoru môžete pre stavbu sauny uvoľniť.

Ako veľkú saunu budete potrebovať?

Veľkosť sauny sa odvíja od priestorových možností a tiež počtu osôb, ktoré sa budú spoločne saunovať. Nemá zmysel stavať veľkú saunu v prípade, že ju budú užívať iba dve osoby, v tom prípade by boli obstarávacie aj prevádzkové náklady zbytočné vysoké. Naopak príliš stiesnená sauna nie je pre relaxáciu dostatočne pohodlná. Pre bežnú štvorčlennú rodinu je optimálny pôdorys sauny cca 2,5 × 1,5 m.

Koľko peňazí chcete do stavby investovať?

Náklady na stavbu sauny svojpomocne sa môžu pohybovať cca od 1500 eur vyššie. Vždy závisí na veľkosti sauny, použitom materiáli i výbave v podobe kachlí, dverí a podobne. Na trhu môžete naraziť na zvýhodnenie sety pre stavbu sauny, kedy získate základné vybavenie sauny za výhodnú cenu.



→ Na všetky tieto otázky by ste si mali pred začatím stavby odpovedať. Potom odporúčame vypracovať podrobný pôdorys sauny a jej vnútorné usporiadanie a podľa ich rozmerov spočítať, koľko materiálu budete na realizáciu potrebovať.


TIP: Ak ste sa rozhodli realizovať stavbu sauny svojpomocne, bez el. náradia v podobe akuvŕtačky, píly, vŕtačky alebo vodováhy sa nezaobídete. Kvalitné náradie je totiž základom úspechu a pohodlnej práce!


Kam fínsku saunu umiestniť? Môže byť súčasťou interiéru i záhrady!

Zásadnú vec, ktorú by ste si mali pri realizácii sauny ujasniť je, kde bude sauna stáť.

  • Sauna v interiéri – jej stavba je zvyčajne lacnejšia, pretože nie je potrebné stavať samostatnú stavbu so základmi. Fínska sauna môže byť súčasťou kúpeľne, čo je praktické z hľadiska ochladzovania. Postaviť ju ale môžete napríklad v garáži, telocvični a podobne. Pri jej stavbe môžete využiť okolitých stien, teda postaviť saunu do rohu miestnosti, čo náklady na stavbu výrazne zníži a navyše vám ušetrí prácu!
  • Sauna v exteriéri – je často finančne aj technicky náročnejšia. Je potrebné pripraviť kvalitné základy, oproti vnútornej saune vyžaduje aj väčšie zateplenie. Navyše budete musieť riešiť zastrešenie. Výsledkom však bude oáza pokoja uprostred prírody. Veľkou výhodou je, ak bude sauna stáť v blízkosti prírodného jazierka alebo bazénu.

Jaké je optimální rozložení sauny

Čo budete potrebovať na stavbu sauny?

Aby sauna fungovala tak, ako má, je potrebné pri jej stavbe dodržiavať základné technologické postupy. V saune je veľmi dôležitá kvalitná izolácia aj tesnenie, voľba obkladového materiálu, vyhotovenie kachlí i realizácie prieduchov. Teraz sa na jednotlivé komponenty sauny pozrieme zblízka!

  • Kvalitné základy

V prípade, že sa chystáte na stavbu vonkajšej sauny, je potrebné najskôr vystavať základy. Zvyčajne sa užívajú oceľové pätky, ktoré sa zabetónujú do zeme. Na pätky sa potom fixujú drevené hranoly, ktoré tvoria základ konštrukcie. Pre stavbu interiérovej sauny stačí pripraviť rovný, ideálne betónový podklad. Priestor pod saunou nezabudnite zakryť ochrannou fóliou a vystierkovať, aby ste sa vyhli prerastaniu buriny.

  • Materiál pre stavbu konštrukcie a obloženia

Pre stavbu základnej konštrukcie, teda podlahy, stropu a bočných stien, sa obvykle užíva smrekové drevo, ktoré je k dostaniu za priaznivú cenu a dobre sa s ním pracuje. Ak však chcete predĺžiť životnosť stavby, môžete použiť bukové alebo dubové hranoly. V prípade, že máte dostatok financií i času, môžete vystavať klasickú murovanú konštrukciu sauny.

Veľmi záleží na výbere vhodného dreva pre obloženie sauny. Je potrebné vyberať palubovky, ktoré pochádzajú zo severského dreva, ktoré má kvôli nízkej teplote počas rastu stromu letokruhy blízko pri sebe. Vďaka tomu produkuje minimum živice, ktorá je v saunách nežiaduca. Navyše je drevo odolnejšie a pevnejšie a nemá tendenciu sa krútiť ani vo vlhkom prostredí sauny. Vhodné drevo na obklad sauny je napr. severský smrek alebo osika. K dostaniu sú bežne špeciálne saunové palubovky. K zapraveniu rohov a nerovností môžete použiť drevené krycie lišty.

Pre realizáciu lavíc sa bežne užíva severská osika, jelša alebo africká vŕba (abachi). Posledná menovaná vyniká nízkou tepelnou vodivosťou, teda sa počas saunovania zahrieva len minimálne.

→ Konštrukciu aj obloženie by ste mali kompletizovať za pomoci nerezových skrutiek.

  • Zateplenie, izolácia a tesnenie

Kvalitná izolácia je základom pre správne fungovanie sauny. Najlepšia izolácia pre drevenú konštrukciu sauny je izolačná vata, s ktorou sa dobre pracuje. Pozor, strop vyžaduje oproti stenám dvojitú izoláciu! Na konštrukciu vyplnenú vatou sa potom naťahuje ALU fólia, ktorá odráža teplo späť do interiéru sauny. Tú treba v spojoch zafixovať nepriepustnou ALU páskou.

  • Strešná krytina vonkajšej sauny

Vo vonkajšej saune je potrebné zvoliť tiež vhodnú strešnú krytinu. Veľmi obľúbená je napríklad plechová krytina alebo asfaltový šindeľ. Tieto materiály sú ľahké, cenovo dostupné a nenáročné na inštaláciu.

  • Elektronika

Rozvody elektriny sa vedú v konštrukcii sauny, užívajú sa špeciálne silikónové káble SiHF, ktoré odolávajú vysokým teplotám. Pre zapojenie fínskej sauny sa nezaobídete bez prípojky na 380 V. Nezabudnite tiež na prívod energie pre osvetlenie.

  • Vstupné dvere

Pre vstup do sauny sa zvyčajne užívajú odolné celosklenené dvere, ktoré sa z bezpečnostných dôvodov musia vždy otvárať smerom von!

  • Vnútorné vybavenie sauny

Základným elementom každej sauny sú kvalitné saunové kachle. Ich potrebný výkon zvyčajne spočítate podľa rozmerov sauny, umiestnenia a výkonnostných tabuliek daného výrobcu. Nevyhnutné sú tiež vetracie otvory - v blízkosti kachlí a uhlopriečne. Nezaobídete sa bez príjemného osvetlenia (vyberajte modely s krytím IP 44 a viac) a teplomeru. Nakoniec kúpte vedro na vodu, ktoré slúži na polievanie nahriatych kameňov.



TIP: Príslušenstvo pre sauny a infrasauny môžete zaobstarať vašej domácej saune presne na mieru!


Stavba fínskej sauny krok za krokom

Príprava základov a podkladu pre stavbu sauny

  1. V prípade vonkajšej stavby vykolíkujte pôdorys sauny a nainštalujte kotviace pätky.
  2. Potom hlinený podklad zakryte fóliou a vystierkujte.
  3. Vo vnútornej saune stačí pripraviť rovnú betónovú alebo dlaždicovú podlahu.
Montáž základnej konštrukcie fínskej sauny

  1. Pomocou drevených hranolov skompletizujte nosnú konštrukciu podlahy i bočných stien a stropu. Nezabudnite na prípravu dverných zárubní.
  2. Potom konštrukciu vyplňte izolačnou vatou a nainštalujte elektrorozvody.
  3. Zaizolovanú konštrukciu potiahnite ALU fóliou lesklou stranou do interiéru sauny. K fixácii môžete použiť sponkovačku. Medzi fóliou a vatou môže zostať vzduchová medzera, ktorá prispieva k optimálnemu prúdeniu vzduchu.
  4. Spoje fólie zaistite pre dokonalé tesnenie ALU páskou.
Obložení sauny a instalace vnitřního vybavení

  1. Teraz môžete inštalovať vonkajšie obklady, v prípade vonkajšej sauny strešnú krytinu.
  2. Potom prejdite na montáž vnútorných obkladov. Obkladové palubovky neskrutkujte príliš napevno, počíta sa s tým, že vplyvom horúčavy a vlhkosti budú pracovať.
  3. Strop obkladajte ako posledný, nezabudnite na inštaláciu svetla.
  4. Nakoniec sa pustite do inštalácie kachlí a lavíc. Kachle môžete zaistiť ochranným dreveným obložením. V závere ukotvite dvere do pripravených zárubní.


Chcete si stavbu sauny uľahčiť? Kúpte si stavebnicu, ktorú stačí skompletizovať!

Pokiaľ si na kompletnú stavbu sauny netrúfate, alebo nemáte podmienky pre jej realizáciu, máme jednoduché riešenie! Na trhu nájdete množstvo už hotových stavebníc, ktoré sú nenáročné na kompletizáciu! Navyše odpadajú starosti s meraním, voľbou vhodných materiálov aj doplnkov!

Vnútorné saunu môžete inštalovať aj do bytu!

Stavebnica vnútornej sauny sa skladá zo základnej konštrukcie, dverí i vnútorného vybavenia. Je dodávaná v rozloženom stave, teda je nenáročná na transport aj v prípade, že bývate na vyššom poschodí bytového domu!

Vonkajšia sauna sa bude vynímať na každej záhrade!

Vonkajšie sauny sú dodávané ako kompletné samostatne stojace stavby s kvalitným ošetrením pre vonkajšie podmienky, strešnou krytinou a podobne. Súčasťou je tiež aspoň základné vnútorné vybavenie sauny. Tieto modely sú oproti vnútorným saunám zvyčajne drahšie, sú dodávané v rozloženom stave a pred ich kompletizáciou je potrebné pripraviť základy.

Nemáte radi vysoké teploty klasickej sauny? Objavte kúzlo infrasauny!

Infrasauny produkujú infračervené žiarenie, ktoré má pozitívne účinky na ľudské telo. Uvoľňuje stuhnuté svalstvo, detoxikuje telo a zlepšuje krvný obeh. Môže mať tiež vplyv na redukciu hmotnosti. Infrasauny sú vďaka nižšej teplote vhodné aj pre deti. Teplota vzduchu v infrasaune sa totiž pohybuje medzi 20 - 55 °C.


Najčastejšie kladené otázky pri stavbe sauny

Koľko stojí prevádzka domácej sauny?

Závisí na výkone kachlí a veľkosti sauny, priemerne vás však bude hodina domáce fínskej sauny stáť približne 2 - 3 Eur, u infrasauny je to iba cca do 1 Eura.

Potrebujem na stavbu vonkajšie sauny stavebné povolenie?

To je potrebné vždy pred začatím stavby zistiť na vašom stavebnom úrade. Záleží na veľkosti, umiestnení sauny a ďalších aspektoch. Zvyčajne však stačí stavbu sauny len ohlásiť.

Aké drevo je vhodné na stavbu sauny?

Ideálne je severské drevo s nízkou smolnatosťou, ako je osika, jelša alebo smrek. Prípadne je možné použiť drevo zo zimnej ťažby.