10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako vybrať správnu autožiarovku

Prasknutú autožiarovku na automobile treba kvôli bezpečnosti pri jazde vymeniť čo najskôr. Ak ste zruční, jej výmenu môžete zvládnuť aj sami. V prípade, že si na túto prácu netrúfate, zverte svoje auto radšej profesionálnemu autoservisu. Na výmenu svojpomocne treba poznať správny typ autožiarovky. Poradíme vám, ako sa v ich značení zorientovať a ako vyberať. Prezradíme tiež, akým spôsobom môžete zlepšiť svietivosť aj vzhľad svetlometu, a ktoré autožiarovky patria medzi najkvalitnejšie!

Ako vybrať správnu autožiarovku

Ako zistiť správny typ autožiarovky?

Pokiaľ ste sa rozhodli, že si poškodenú autožiarovku vymeníte sami, je treba najskôr overiť, aké je označenie dotyčnej žiarovky. To môžete zistiť dvoma spôsobmi:

  1. Poškodenú žiarovku najskôr demontujete a zapíšete si jej označenie, uvedené na pätici.
  2. Nahliadnite do manuálu k automobilu, kde sú potrebné autožiarovky popísané.

→ Medzi najbežnejšie autožiarovky pre hlavné svetlomety patria modely typu „H“. Konkrétne H1, H4 a H7. Tie sa navzájom líšia príkonom aj počtom vlákien a sú určené pre rôzne druhy svetlometov.

Ako na správny výber autožiarovky? Rozhoduje pätica, svetelný tok aj napätie!

Pokiaľ chcete vybrať takú žiarovku, ktorá vám bude perfektne vyhovovať, venujte výberu viac času a zamerajte sa na ďalšie parametre, ktoré výber autožiarovky konkretizujú. Vyberajte podľa vlastných preferencií - chcete žiarovky, ktoré zlepšia vzhľad automobilu, alebo hľadáte autožiarovky, ktoré budú mať vyššiu svietivosť, než tie doterajšie? V prípade, že je vaša autožiarovka ťažko dostupná voľte modely s dlhou životnosťou, vyhnete sa tak častej výmene.

Bajonetová, skrutkovacia alebo kolíčková pätica? Overte, aký typ potrebujete!

Pätica je tá časť žiarovky, cez ktorú sa pripája do svetlometu. Pozor, tieto pätice môžu byť odlišne riešené – zatiaľ čo niektoré sa upevňujú skrutkovaním, iné sa do objímky iba nasunú a zafixujú. Líšiť sa môžu aj svojim priemerom.

Svetelný tok ovplyvňuje intenzitu svietenia!

Svetelný tok určuje, aké silné svetlo bude autožiarovka vydávať. Všeobecne sa ako optimálna hodnota odporúča 1 500 – 2 000 lúmenov. Pokiaľ vyberiete model s nižším svetelným tokom, je veľmi pravdepodobné, že svetlomet neosvieti cestu dostatočne. Nevyberajte ani výrazne silnejšie autožiarovky – mohli by ste oslňovať protiidúcich vodičov.

Napätie autožiarovky závisí od typu automobilu!

Zatiaľ čo pre osobné automobily sú určené autožiarovky s napätím 12 V, pre nákladné vozidlá vyberajte modely s napätím 24 V.

Zohľadnite tiež životnosť autožiarovky, oplatí sa vám to!

Aby ste nemuseli žiarovky meniť príliš často, odporúčame staviť na overených výrobcov, ktorí garantujú kvalitu prevedenia. Nezabúdajte však na to, že životnosť autožiarovky ovplyvňuje aj jej výkon (čím je vyšší, tým sa obvykle životnosť skracuje), početnosť rozsvecovania a zhasínania svetiel a typ danej autožiarovky. Pokiaľ vyberiete naozaj kvalitný model, vydrží bez problému fungovať až 5 aj viac rokov.

Ovplyvniť môžete aj tón svetla – prípustné sú však iba odtiene bielej!

Zafarbenie žiarovky, známe tiež pod pojmom chromatičnosť, môžete určiť podľa počtu tzv. kelvinov. Pri autožiarovkách sa pohybujeme v rozmedzí cca 3 000 – 5 000 kelvinov. Čím vyšší je počet kelvinov, tým je farba belšia (4 000 k), až s nádychom do modra (5 000 k). Žiarovky s nízkym počtom kelvinov (3 000 k) vydávajú klasické teplé žlté svetlo.

Pamätajte na to, že na tuzemských cestách nie sú prípustné iné odtiene farieb, pri ich používaní riskujete pokutu aj ohrozenie prevádzky!

Aké druhy autožiaroviek existujú a čím sa líšia?

V súčasnej dobe sa na trhu stretnete s tromi druhmi autožiaroviek, z ktorých každá používa inú technológiu.

Halogénová autožiarovka

Halogénové autožiarovky tvoria klasické sklenené banky s plynom, vo vnútri ktorých je zahrievané vlákno. Tieto typy autožiaroviek patria medzi najstaršie, avšak stále sú hojne využívané predovšetkým v starších automobiloch.

  • nízka obstarávacia cena
  • kratšia životnosť (cca 2 – 5 000 hodín)

LED autožiarovka

Moderné LED autožiarovky sú obľúbené pre dlhú životnosť aj odolnosť. Nie je však možné ich inštalovať do všetkých automobilov, pred inštaláciou je potrebné overiť kompatibilitu.

  • dlhá životnosť (až 50 000 hodín)
  • dobre odolávajú otrasom
  • veľmi nízka spotreba energie
  • moderné automobily môžu mať problém s prevádzkou

Xenónová výbojka

Pokiaľ pre svoje vozidlo hľadáte naozaj jedinečné osvetlenie, zamerajte sa na xenónové výbojky, ktoré vydávajú jasne žiarivé svetlo. Opäť však dbajte na to, aby bola výbojka kompatibilná s vašim vozidlom. Ak máte v aute štandardne klasické halogénové žiarovky a chcete ich nahradiť xenónmi, najskôr vás čaká výmena elektroniky aj úprava svetlometu.

  • veľmi pôsobivé
  • vynikajúca svietivosť
  • náročnejšie na inštaláciu
  • vyšší odber energie

Pozor na homologáciu, ktorá je pre prevádzku na slovenských cestách nevyhnutná!

Pri výbere autožiarovky dbajte aj na to, aby mala potrebnú homologáciu na premávku na cestách. Autožiarovky pre tuzemské využitie by mali niesť označenie E8. Pretože označenie môže byť niekedy sporné, oplatí sa investovať do autožiaroviek overených výrobcov, medzi ktorých patrí napríklad Philips alebo Osram.

TIP! Viete, že k povinnej výbave patrí sada autožiaroviek? V prípade potreby ich tak budete mať vždy po ruke a môžete ich ihneď vymeniť.

Najčastejšie kladené otázky pri výbere autožiarovky

Ako zistiť, aký typ autožiarovky potrebujem?

Pokiaľ potrebujete kúpiť novú autožiarovku, je ideálne najskôr demontovať starý kus a prečítať označenie uvedené na pätici. Pokiaľ to nie je možné, nahliadnite do manuálu k automobilu, kde sú jednotlivé žiarovky aj ich umiestnenie vo svetlomete menované.

Ako vymeniť autožiarovku?

Tu je potrebné naštudovať manuál k vášmu vozidlu, ktorý obvykle podrobný postup uvádza, pretože univerzálny návod na výmenu autožiarovky neexistuje a vždy závisí od konkrétneho prevedenia vozidla. Všeobecne však platí, že k predným svetlometom je prístup pod kapotou, kde je treba svetlomet uvoľniť (v niektorých prípadoch demontovať akumulátor alebo inú súčiastku) a žiarovku vysunúť a vymeniť. K zadným svetlometom je prístup obvykle jednoduchší – cez kufor, kde treba odňať krycie plasty.

Čím sa líši lúmen a kelvin?

Zatiaľ čo počet lúmenov ovplyvňuje intenzitu svietenia, kelviny určujú, aký tón bielej farby bude autožiarovka vydávať.