10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Pohodlné cestovanie so psom? Nepodceňte vhodnú výbavu!

Chystáte sa psím parťákom k veterinárovi, na výlet alebo dovolenku v zahraničí? Či už cestujete autom, vlakom, autobusom alebo pešo, treba nezabudnúť pri balení ani na svojho psa a zabaliť mu všetko potrebné. Pokiaľ tápete, prečítajte si náš článok, v ktorom sa dozviete, bez čoho sa pes na cestách nezaobíde, aké zásady pri cestovaní so psom dodržiavať a čo všetko treba vybaviť pred cestou do zahraničia. Kvalitná príprava pred cestou je najlepším predpokladom pre pohodovú dovolenku vás aj vášho psieho miláčika!


Bezpečnosť predovšetkým - ako zaistiť psieho parťáka v aute?

Väčšinu psov treba aspoň občas prevážať autom – minimálne pri ceste k veterinárovi. Preto by vám nemala chýbať výbava na prepravu psov, ktorá zaistí jeho bezpečný transport. Zo zákona máte povinnosť zaistiť psa na cestu tak, aby neohrozoval seba, prevádzku ani posádku vozidla. Možností, ako to urobiť, máte hneď niekoľko - vyberte si takú, ktorá bude vášmu psíkovi aj vám najlepšie vyhovovať.

Pohodlné cestovanie so psom? Nepodceňte vhodnú výbavu!
Psa môžete prevážať v kufri automobilu

Aby nemal možnosť dostať sa za jazdy na zadné sedačky, je potrebné zaobstarať ochrannú sieť alebo mreža do auta. Kufor môžete vystlať jeho obľúbenou dekou alebo ochrannou plachtou pre psov. Pokiaľ so psom cestujete častejšie, oplatí sa investovať do transportnej klietky, ktorá psa počas cesty chráni a zamedzuje nebezpečnému pohybu napríklad pri prudkom brzdení. Starší psíkovia ocenia skladaciu rampu do auta, ktoré uľahčia ich nakladanie aj vykladanie.

Pohodlné cestování se psem

Pohodlné cestování se psem


Pohodlné cestování se psem? Nepodceňte vhodnou výbavu!
Pre zadnú sedačku sa hodia postroje

Ak nemáte možnosť použiť na prepravu kufor auta, môžete zvoliť transport na zadných sedačkách. V takom prípade budete potrebovať bezpečnostný psí postroj do auta a bezpečnostný pás pre psov, ktorým psa zaistíte. U menších plemien môžete využiť psiu prepravku, ktorú zafixujete klasickým bezpečnostným pásom. Vždy sa oplatí zaobstarať na zadné sedačky ochranný poťah pre psov do auta, ktorý interiér ochráni pred znečistením.

Pohodlné cestování se psem

Pohodlné cestování se psem



Ako cestovať so psom hromadnou dopravou a MHD

Ak sa na cestu chystáte vlakom, autobusom alebo MHD, je vašou povinnosťou mať psa v prepravke alebo taške pre psov (platí pre menšie plemená), alebo musí byť zaistený vodítkom a náhubkom. Pamätajte, že náhubok musí byť dostatočne priedušný a priestranný, aby pes mohol pohodlne dýchať a otvoriť papuľu, prípadne sa napiť. Používanie sťahovacích náhubkov hraničí s týraním zvieraťa.

Pred cestou si zistite, či daná dopravná spoločnosť prevoz zvierat umožňuje (platí pri autobusoch a vlakoch), a za akých podmienok. Obvykle je potrebné platiť za psa cestovné. Je potrebné počítať aj s tým, že vodič vám môže odoprieť vstup so psom v prípade, že v dopravnom prostriedku už jeden pes je.

Pokiaľ sa chystáte na cestu do zahraničia, nevylučuje sa prevoz lietadlom alebo trajektom. Zatiaľ čo na väčšine trajektov je prevoz psov povolený (v prípade rešpektovania určitých pravidiel), do kabíny lietadla môže obvykle iba pes menšieho plemena alebo asistenčný pes, ostatní sú prepravovaní v priestore pre batožinu a cesta pre nich môže byť pomerne psychicky aj fyzicky náročná


Pravidlá pre cestovanie so psom v dopravných prostriedkoch

V prípade, že vyrážate so psíkom na dlhšiu cestu, či už na výlet k príbuzným alebo dovolenku, mali by ste dodržiavať zásady, vďaka ktorým bude cestovanie pre psa pohodlné.

  • Na cestovanie v aute aj ďalších prostriedkoch zvykajte psa postupne – je možné, že šteňatám sa bude najprv robiť zle. So zvieraťom jednajte pokojne, v prípade MHD je potrebné, aby malo základy socializácie s ľuďmi aj ďalšími zvieratami.
  • Pri ceste autom robte pravidelné zastávky ideálne každé 2-3 hodiny, pri ktorých psa vyvenčíte a napojíte. Pokiaľ cestujete vlakom alebo autobusom, vyberajte nadväzujúce spoje tak, aby mal pes dostatok času sa vyvenčiť.
  • Pes musí mať dostatočný prísun vzduchu, vyhnite sa tiež prekurovaniu interiéru.
  • Nepúšťajte hudbu v aute príliš hlasno, psovi môže byť nepríjemná, pretože má citlivejší sluch.
  • Ak máte aktívneho psa, pred cestou ho primerane unavte – je tak väčšia šanca, že ju pokojne prespí

Čo zabaliť psovi na cesty? Hlavné sú potreby na kŕmenie a spánok

Či už vyrážate so psíkom na celodenný výlet autom, chystáte sa na týždennú dovolenku alebo dokonca niekoľkomesačný výlet obytným automobilom, treba mu zabaliť všetko, čo bude na ceste potrebovať. 

Základom je samozrejme kŕmenie - ak je pes zvyknutý na konkrétnu značku granulí, zabaľte mu ich dostatok so sebou, ak by ste kupovali bežne dostupné krmivo na ceste, mohol by z rýchlej zmeny mať zažívacie problémy. Ak váš chlpáč užíva vitamínové doplnky alebo iné veterinárne prípravky, nezabudnite ich pribaliť – na ceste by ste mohli mať problém ich zohnať. Úplne nevyhnutné sú aj psie misky na pitie a kŕmenie – veľmi praktické na cesty sú potom cestovné misky pre psov, ktoré sú vyrobené z nepriepustnej textílie alebo skladacieho silikónu, takže nezaberú takmer žiadne miesto a nehrozí ich rozbitie. Do špeciálneho plastového zásobníka si môžete pripraviť dávku vody aj granúl, a mať ich tak počas cesty po ruke.

Na cestách by ste mali psovi dopriať dostatok pokoja na odpočinok aj súkromie – preto ak môžete, vezmite mu so sebou jeho psí pelech a deku. Ak bojujete s miestom, môžete dať prednosť psiemu matracu, ktorý možno v prípade potreby jednoducho zrolovať

Pohodlné cestování se psem? Nepodceňte vhodnou výbavu!


Pohodlné cestovanie so psom? Nepodceňte vhodnú výbavu!

Pozor na vysoké letné teploty, ktoré môžu na cestách psa vážne ohroziť!  

Pokiaľ cestujete so psom počas letných mesiacov, je veľmi dôležité dbať na to, aby ste predišli prehriatiu a dehydratácii psa, ktorá môže viesť až k úmrtiu. Preto nikdy nenechávajte psa v aute (otvorené okienko počas letných teplôt naozaj nestačí, teplota v aute stúpa veľmi rýchlo a pes nemá šancu schladiť sa). Skvelým pomocníkom na letné cesty sú chladiace podložky pre psov, ktoré sú napustené špeciálnym gélom, ktorý sa pri kontakte so psom aktivuje a začne chladiť. Samozrejmosťou je potom dostatočný prísun čerstvej vody.

Zakaždým, keď máte príležitosť, psa schlaďte v rybníku alebo rieke, pozor však na rýchle zmeny teplôt – do vody nepúšťajte prehriate zvieratá.

Plánujete viacdňové výlety v prírode? Nezabudnite psiu lekárničku! 

Plánujete sa svojim psom vyrážať na viacdňové výlety do prírody a oddýchnuť si tak od každodenného zhonu civilizácie? Aj tu myslite na svojho parťáka a na túry ho trénujte postupne. Počítajte s tým, že šteňa veľa kilometrov neujde, rovnako tak treba ubrať v prípade starnúceho psa, aby sa z výletov nestalo utrpenie.

Ak sa budete pohybovať mimo civilizácie, dôrazne odporúčame mať po ruke psiu lekárničku, ktorá môže v extrémnych prípadoch zachrániť vášmu parťákovi život. Čo by v nej nemalo chýbať? Sťahovací obväz v prípade zranenia a psej topánočky, ktoré využijete v kamenistom teréne alebo pri poranení laby. Nevyhnutné sú tiež veterinárne lieky proti bolesti alebo alergii, kvapky do očí a prípravky proti hnačke. Chýbať by nemala dezinfekcia a pinzeta na vytiahnutie kliešťa. Jeho zapitiu môžete predísť aplikáciou antiparazitík.

Pohodlné cestování se psem? Nepodceňte vhodnou výbavu!

Okrem základnej výbavy, ako je kŕmenie, voda, deka a miska, sa oplatí zabaliť aj psí oblečok pre prípad, že teploty klesnú pod nulu. Na trhu dnes nájdete aj psie spacáky a karimatky – vášmu chlpáčikovi tak doprajete maximálny komfort pre nevyhnutný odpočinok po náročnom fyzickom výkone!


TIP: Na výlety využijete aj špeciálne ťahacie postroje pre psov, ktoré ich neobmedzujú v pohybe.

Čo treba zariadiť, ak chcete vycestovať so psom do zahraničia?

Ak plánujete vyraziť so psom za hranice našej republiky, čaká na vás aj niekoľko úradných povinností:

  • Zariadiť cestovný pas pre psa – zaobstaráte ho u chovateľa alebo veterinára.
  • Mikročip – slúži na detekciu pri strate psa, aplikuje ho veterinár alebo chovateľ. Pozor, psa je potom potrebné registrovať do medzinárodných databáz a centrálnych registrov čipov, aby ste mali šancu ho v prípade straty nájsť.
  • Potvrdenie o povinnom očkovaní – musí byť zaznamenané v páse. Vždy si pred odchodom do danej krajiny zistite, aké očkovanie je pre psa pred príchodom povinné.
  • Odčervenie, sérologické vyšetrenie na besnotu – požadujú iba niektoré krajiny, opäť odporúča pred odchodom overiť, predídete tak prípadnej karanténe a nepríjemnostiam.

→ Pri cestách mimo EÚ môžu byť vyžadované ďalšie dokumenty a vyšetrenia.


POZOR! Určité plemená psov majú zakázaný vstup na územie vybraných štátov, opäť je potrebné túto skutočnosť pred cestou overiť na príslušných úradoch.

Tip na záver

Každá cesta pre psa, ktorý necestuje pravidelne, je stresujúca. Najprv je psa nutné privyknúť na kratších cestách, až potom s ním vyrazte na celodenné túry, niekoľkodenné výlety či dovolenky a ďalšie dlhé cesty. Neodporúčame psa upokojovať liekmi, ktoré vo väčšine prípadov nemajú vplyv na jeho psychiku, ale iba mu obmedzujú pohyb.

Prajeme vám, aby vaša cesta bola čo najpokojnejšia, a aby ste si ju vy aj váš psí parťák užili. Šťastnú cestu!


Ďalšie zaujímavé články

Plán kŕmenia: od mačiatka po veľkého kocúra

Pred tým ako si domov priveziete mačiatko, tak by ste si mali naštudovať, ako ho... celý článok

Ako naučiť psa poslúchať? Buďte dôslední a trpezliví

Priviedli ste si domov šteniatko alebo staršieho psíka z útulku a neviete, ako začať s výcvikom... celý článok

Trápia vás riasy v akváriu? Zistite, ako sa ich účinne zbaviť!

Premnoženie rias v akváriu dokáže poriadne potrápiť nejedného akvaristu. Nielen, že kazia celkový dojem... celý článok