10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako vybrať zváračku

Zváračka by nemala chýbať v dielni žiadneho kutila. S jej pomocou môžete zvárať železné konštrukcie na záhradu i do domácnosti, opraviť poškodený plot alebo napríklad zvariť nohy k stolu. Vyberať by ste mali tak, aby si zváračka zvládla poradiť s materiálom, ktorý chcete zvárať. K dostaniu sú invertorové zváračky alebo trafozváračky, ktoré sú cenovo dostupné a pre domáce využitie úplne dostačujúce! Poďme vybrať tú najlepšiu pre vás!

Akú zváračku vybrať? Rozhoduje spôsob využitia zváračky a druh materiálu!

Zváračky môžeme podľa konštrukcie, použitej technológie, účelu využitia a druhu zváraného materiálu deliť do niekoľkých základných kategórií, ktoré si teraz priblížime. Pred zaobstaraním zváračky by ste si teda mali ujasniť, kde budete zváračku najčastejšie využívať a aké materiály budete zvárať. Potom bude výber výrazne jednoduchší.

Ako vybrať zváračku

Trafozváračka je ideálna ako stabilné vybavenie dielne!

Trafozváračka je vhodná predovšetkým pre tých, ktorí ju chcú využívať stabilne na jednom mieste. Dosahuje totiž vyššej hmotnosti, zvyčajne 15 - 20 kg, nie je teda príliš mobilná. Pracuje na striedavý prúd, na zapojenie teda potrebuje el. zásuvku na 230 alebo 400 V a kvalitné 16 A poistku.

  • takmer žiadna zložitá elektronika
  • vysoký výkon pri zváraní
  • pomerne dlhá doba prevádzky (až 6 min)
  • nie sú vhodné na práce vo výškach

Invertorová zváračka ponúka moderné riešenie za dostupnú cenu!

Zváracie invertory sú oproti trafozváračkám výrazne ľahšie, dosahujú hmotnosť cca 5 - 9 kg. Preto sú vhodné ako univerzálne zváračky do dielne, na záhradu i na montáže. Vďaka popruhom cez rameno môžete pohodlne zvárať aj na lešení alebo na rebríku. Striedavý prúd zo zásuvky premieňajú na vysokofrekvenčný. Vďaka moderným funkciám uľahčujúcim zváranie sú ideálne pre začiatočníkov. .

  • ľahké a skladné
  • disponujú modernými funkciami
  • pohodlné na obsluhu, pracujú presne
  • kratšia nepretržitá doba prevádzky

Zváračka CO2 uspokojí náročnejších užívateľov aj profesionálov!

Zváračky CO2 sa radia medzi zváracie poloautomaty. K prevádzke používajú najčastejšie ochranný plyn CO2, teda oxid uhličitý. Ten chráni vzniknutý zvar pred oxidáciou. CO2 zváračky sú navyše vybavené podávačom, ktorý automaticky počas zvárania podáva zvárací drôt. Sú ideálne pre všestranné využitie, zvaria tenké plechy i silné jakle.

  • prehľadná práca, dobre viditeľný zvar
  • rýchle a pohodlné zváranie
  • produkujú menej tepla, nezahrievajú toľko zváraný materiál
  • vyššia obstarávacia cena
→ Na trhu sa vyskytujú aj ďalšie druhy zváračiek:

Polyfúzna zváračka je určená na zváranie plastov!

Polyfúzne zváračky nezvárajú kovy, ale plasty. Využitie nájdu predovšetkým u kúrenárov a vodárov alebo kutilov, ktorí tieto remeselné úkony chcú zvládnuť svojpomocne. Zváračka sa skladá z vykurovacieho telesa a rôznych veľkostí nadstavcov, ktoré sa nahrejú a potom sú schopné nataviť plastové rúrky tak, aby ich bolo možné dokonale spojiť.

Čo zohľadniť pri výbere zváračky? Technológia zvárania i zaťažovatele!

Teraz sa zameriame na to, aké parametre sú pri výbere zváračky kľúčové a ktoré by ste určite nemali prehliadnuť. Rozhodujú totiž o tom, aký bude zváračka tvoriť zvar alebo ako si bude rozumieť s materiálmi rôzneho druhu a ako rýchlo pôjde zváranie od ruky!

Technológiu zvárania vyberajte podľa materiálu, ktorý budete zvárať najčastejšie!

MMA

táto technológia je určená pre oceľové materiály, zvára sa elektrickým oblúkom a obalovanými elektródami. Treba počítať s tým, že zvar nebude príliš vzhľadný a je potrebné ho dočistiť a zbaviť trosky.

Aké zváračky používajú túto technológiu?

  • Invertorové zváračky
  • Trafozváračky
MIG/MAG

pre zváranie tenkých plechov, karosárske práce a podobne, sa najlepšie hodí tento typ zvárania, ktorý je známy aj pod pojmom "zváranie v ochrannej atmosfére". Na zváranie totiž nepoužíva elektródy ale ochranný plyn, ktorý tvorí čistý zvar bez trosky.

Ktorý typ zváračky užíva danú technológiu?

  • CO2 zváračky
  • Zváracie invertory
FLUX

je modernejšia metóda podobná MIG/MAG zváraniu. Líši sa tým, že plyn sa odparuje priamo z elektródy, nie je teda potrebné pripájať plynovú fľašu.

TIG

funguje na podobnom princípe ako predchádzajúce technológie, k práci ale užíva elektródu z wolfrámu, ktorá sa netaví. Je vhodná pre zváranie ocelí, zliatin medi, niklu a ďalších materiálov.

Pri akých zváračkách sa bežne stretnete s touto technológiou?

  • Zváracie invertory
  • Kombinované zváračky (užívajú viac technológií)

Zaťažovateľ hrá pri práci so zváračkou významnú úlohu!

Keďže pri práci dochádza k silnému zahrievaniu zváračky, hrá pri jej výbere dôležitú úlohu tzv. zaťažovateľ. Ten značí, ako dlho môžete nepretržite so zváračkou pracovať. Zaťažovateľ sa odvíja od desaťminútových intervalov a značí percentá času, ktorý môžete využiť na zváranie. Zvyšok času slúži k ochladzovaniu zariadení. Ak teda zaťažovateľ značí napr. 30 %, znamená to, že so zváračkou môžete pracovať tri minúty a potom musí 7 minút chladnúť. Ak by ste dobu prekročili, zváračka sa vďaka teplotnej poistke vypne, aby nedošlo k prehriatiu a poškodeniu celého prístroja.

Ako zvoliť optimálny zvárací prúd? Rozhoduje sila zváraného materiálu!

Sila zváracieho prúdu rozhoduje o tom, či sa vám podarí daný materiál zvariť. Možno povedať, že čím slabší je materiál, tým nižší prúd budete pri práci potrebovať a naopak. Pre bežné plechy i jakly postačí prúd okolo 60 - 100 ampérov. Pre domáce využitie teda aj s rezervou postačia zváračky so zváracím prúdom cca 130 A. Zváračky pre priemyselné využitie môžu však dosahovať 250 A a viac.

Príkon zváračky

Príkon zváračky nehrá pri výbere zásadnú úlohu, ovplyvňuje iba rýchlosť nahriatia prístroja. Väčšina zváračiek pre domáce využitie disponuje príkonom 2 500 - 5 000 Wattov.

Funkcie a doplnky zváračky, ktoré rozhodne oceníte!

Moderné modely zváračiek disponujú radom moderných funkcií, ktoré nielen začiatočníkom výrazne uľahčia prácu.

Mikrospínač v rukoväti

bezpečnostný prvok, po odložení rukoväte sa prístroj vypne.

Displej

ukazuje aktuálne nastavenie zváračky a zároveň umožňuje jej prehľadné prenastavenie.

Ventilátor

zohráva významnú úlohu pri ochladzovaní zváračky.

Hot Start

uľahčí prvotné zapálenie oblúka.

Anti Stick

zabráni, aby sa elektróda prilepila k zváranému materiálu.

Arc Force

pomáha regulovať napätie a tým tvoriť rovnomerný zvar.

Pri zváraní rozhodne nepodceňujte použitie ochranných pomôcok!

Majte na pamäti, že zvárať by ste nemali bez kvalitných ochranných pomôcok. Pri zváraní pracujete s vysokou teplotou i napätím. Dôležité je chrániť predovšetkým zrak, ktorý by ste si pri pravidelnom zváraní mohli bez zváračskej kukly nenávratne poškodiť. Vyberajte najlepšie samostmievacie kukly a štíty, cez ktoré je dobre vidieť a zatmavia sa až vo chvíli, kedy začnete zvárať.

Nevyhnutné sú tiež kvalitné (najlepšie kožené) pracovné rukavice, ktoré chránia ruky pred odletujúcimi iskrami. Kúpiť si môžete aj špeciálne pracovné zástery a zabudnúť by ste nemali ani na pevnú pracovnú obuv. Odporúčame dodržiavať poriadok na pracovisku - minimalizujete tým riziko požiaru a práca vám pôjde lepšie od ruky.

Ku zváračkám budete potrebovať doplnkové príslušenstvo v podobe zváracích drôtov, zváracích elektród a rezacích trysiek. V prípade, že nie sú súčasťou balenia, bude treba dokúpiť aj správne zváracie káble.

Najčastejšie kladené otázky pri výbere zváračky

Aké elektródy ku zváračke zaobstarať?

Elektródy sa líšia spôsobom uchytenia, ale predovšetkým priemerom. K dostaniu sú elektródy o priemere 2 - 5 mm. Pre veľmi tenké plechy sa používajú najtenšie elektródy, pre väčšinu ostatných materiálov sa hodia elektródy s priemerom 3 - 4 mm.

Akú zváračku zaobstarať na zváranie auta?

Pre zváranie karosérie sa najlepšie hodia CO2 zváračky, ktoré sú schopné čisto zvariť aj tenšie plechy.

Ako vybrať polyfúznu zváračku?

Zváračku na vodovodné potrubie vyberajte podľa toho, aké priemery rúrok chcete zvárať. Každý model zvyčajne obsahuje základnú sadu nástavcov pre najbežnejšie rúrky s priemerom 16 - 25 mm.

Ako funguje zváračka na plnený drôt?

Vo zváračke na plnený drôt tvorí drôt ochrannú atmosféru automaticky, preto nie je potrebné používať zároveň plynovú fľašu.